Damar yumaginin omuriligine yaptigi baski nedeniyle felç olan Rus vatandasi Izzar Aflatov, Rusya’da hekimlerin yapmaya yanasmadigi operasyonu Türkiye’de oldu. Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmani Doç. Dr. Özhan Merzuk Uçkun’un 2 hafta boyunca kil kadar ince 22 damarini tek tek inceledigi Rus vatandasi Aflatov, gerçeklestirilen ameliyat sonrasi tekerlekli sandalye ile geldigi hastaneden yürüyerek çikti.

Moskova’da yasayan 55 yasindaki 3 çocuk babasi Izzar Aflatov, yaklasik 7-8 ay önce iki bacaginda güçsüzlük hissetmeye basladi.

Bir süre sonra desteksiz yürüyemeyecek hale gelen Aflatov, Moskova’da bir çok hekime muayene olup, MR çektirdi; ancak saglikli bir tani konulamadi. Türkiye’de yasayan yakinlarinin çagirmasiyla Izmir’e gelen Aflatov’u muayene eden Medicana International Izmir Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmani Doç. Dr. Özhan Merzuk Uçkun, omurilik üzerindeki damarlarda bir patoloji olabileceginden süphelendi.

2 hafta boyunca inceleme yapti

Izzar Aflatov’un omurilik bölgesindeki sagli sollu 22 farkli kil kadar ince damari 2 hafta boyunca inceledigini söyleyen Doç. Dr. Uçkun, “Bu incelemeler sonucunda bir yerde damar yumaginin omurilige baski yaptigini gördük. Bu durumda iki farkli tedavi yöntemi vardir. Biri açik cerrahidir. Bu durumda iki tane omuru almamiz gerekecekti. Biz bunu anjiyoyla yapmaya karar verdik. Özel bir materyalle o damar yumagini tikadik. Omurilik üzerine olan basi ortadan kalkti. Basinin ortadan kalkmasiyla hasta 2. gün kendisini daha iyi hissettigini söyledi ve ayaga kalkmayi basardi. Yaklasik 2-3 ay içerisinde daha belirgin bir düzelme olmasini bekliyoruz” diye konustu.

Tekerlekli sandalye ile geldi

Izzar Aflatova’un rahatsizliginin çok nadir görülen bir hastalik oldugunu dile getiren Doç. Dr. Uçkun, “Bunun sebebi bilinmiyor. Travma nedeniyle olmus olabilir, dogustan olabilir. Hasta 7-8 aydir Rusya’da tedavi için ugrasiyormus; ancak son 2 ayda çok ilerlemis. Rusya’da hekimler, ameliyati yapabileceklerini ancak garanti veremeyeceklerini söylemisler. Tabi böyle bir sözü duyunca da ameliyat olmak istememis. Buraya tekerlekli sandalye ile geldi, desteksiz yürüyemiyordu. Su anda kendi basina yürüyebiliyor” dedi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment